Search

Vákuumkemencék

A vákuumkemencék széles választékába tartoznak a kamrás, kupolás, alultöltős, laboratóriumi és csőkemencék. Mindegyik típus működtethető inert vagy reaktív gázos atmoszférával. A vákuumkemencék szigetelése lehet fém, grafit vagy kerámia. Kérésre a grafit kiépítés max. 3000°C-on történő biztonságos működtetése is megvalósítható.

Már rendeléskor megadandó a (programozható) hőmérsékletszabályozó, adatrögzítő típusa. Ezek a kiegészítők a vákuumkemence magasabb szintű vezérlését és teljeskörű adatrögzítését teszik lehetővé. Egyéni kérésre különböző vákuumszivattyúk, vákuum- és hűtőrendszerek is beszerezhetők. További információkért kattintsanak a vákuumkemencék alábbi csoportjaira.

Vákuumkemencék alkalmazásai

Mindegyik vákuumkemence robusztus kialakítású és nagyon megbízható melegítést tesz lehetővé szabályozott atmoszférában, ezért ideális megoldást kínál számos ipari és laboratóriumi alkalmazásban.

A vákuumkemencék általános felhasználása közé tartozik a minták forrasztása, szinterelése, megeresztése, gázmentesítése, szárítása, termperálása, lágyítása és keményítése. Vákuumkemencét használnak fém (MIM) vagy kerámia (CIM) fröccsöntéshez ill. fémkezelés, szilíciumozáshoz, karbonizáláshoz vagy más ipari eljáráshoz.

A különböző műveletekhez más-más vákuumkemence a legalkalmasabb. Kupolás vákuumkemencével érhető el a legtisztább atmoszféra, az alultöltős típusnál viszont könnyen hozzáférhetők a minták. A laboratóriumi vákuumkemence kompaktabb a többi típusnál, ezért kiválóan alkalmas kutatási feladatokhoz. A vákuum csőkemence a normál csőkemence továbbfejlesztett változata, hidrogén használatára is kialakítható.

Vákuumkemencék - Gyakori kérdések

Mi az, hogy vákuumkemence?

A vákuumkemence vákuum alatti hőkezelést tesz lehetővé. Van hideg és van meleg falú ("cold és "hot wall") vákuumkemence. A hideg falú vákuumkemencék vízhűtéses vákuumtartállyal működnek, melyet hidegen tartanak a hőkezelés teljes ideje alatt. A fűtőelemek e tartályon belül helyezkednek el. A forró falú vákuumkemencék viszont a vákuumtartályon (pl. kerámia- vagy kvarccsövön) kívül elhelyezett fűtőelemekkel működnek és magát a tartályt fűtik.

Miért van szükség vákuumkemencére magas hőmérsékletekhez?

A hagyományos ellenállás-típusú fűtőelemek maximális hőmérséklete levegő/oxidáló környezetben 1800°C. E fölötti hőmérsékletekhez vákuumkemencét és nem oxidáló atmoszférát kell alkalmazni. Vákuumkemencével akár 3000°C is elérhető ellenállás-típusú fűtőelemekkel.

Milyen alkalmazások igényelnek vákuumkemencét?

Többféle alkalmazáshoz kell vákuum alatti hőkezelés, ilyenek pl. vákuum hegesztés, vákuum megeresztés, szinterelés, stb. Általában vákuumkemence szükséges adott - főleg nem oxidáló - atmoszféra alatt végzendő bármilyen típusú hőkezeléshez. Akkor is van értelme vákuumkemencét használni, ha a levegő összetételétől eltérő oxigénkoncentráció (pl. 100% tiszta O2) alatti hőkezelésről van szó.

Milyen típusú atmoszféra lehet vákuumkemencében?

Természetesen maga a vákuum is az egyik lehetséges atmoszféra a vákuumkemencében. Az alkalmazástól függően a vákuum szintje lehet elő-, finom-, nagy- vagy ultra-nagy vákuum. Mivel a vákuumkemencéből teljesen eltávolítható a levegő, ezért sokféle gáz vagy gázkeverék pl. argon, nitrogén, hidrogén, szénmonoxid, hélium, stb. alkotta atmoszféra alakítható ki.

Milyen típusú fűtőelemeket használnak vákuumkemencében?

Jellemzően grafit, molibdén vagy wolfram fűtőelemek használnak a (hideg falú) vákuumkemencékben. Ezek a fűtőelemek alacsony nyomást igényelnek - még magas hőmérsékleteken is. Vákuumban elérhető 1600°C és 2200°C hőmérséklet.